Tohumlar ve Filtreler

Her türlü geçmişe sahip olabilirsiniz ve birazdan bahsedeceğim hayat filtrelerinizin hemen hepsinin içinize geçmişte ekilmiş tohumlardan kaynaklandığını farketmenizi istiyorum. Bu yazı dahi yazılırken binlerce filtreden geçmiş şekilde size ulaşıyor ki filtresiz kaç insan kalabilmiştir şu dünyada kestirmek mümkün değil.

Filtrelerle doğar insan. Hangi ırktan geleceğiniz, ten renginiz, dudak yapınız, vücut şekliniz, genetik bozukluklarınız, ailenizin serveti, bulunduğunuz ülke, iklim, toplumun eğitim seviyesi, ekonomik seviyesi, seviyesizliği vs. Hepsi doğduktan sonra yaşayacaklarınızı belirleyecek birer filtredir aslında. Siz daha doğmadan filtreleriniz orada sizi bekler, doğar doğmaz üzerinize yapışıverir.

Öyle doğduğunuz filtrelerle kalmak da yok, daha yüzlerce filtre kazanacaksınız. Yeni başlıyoruz. Cinsiyetin ne bi kere? Burcun ne, yükselenin ne? Boyun kısa mı uzun mu? Baban ne iş yapıyor? Nerelisin? Şehirli misin köylü mü? Hangi mahallenin çocuğusun? Sesin güzel mi çirkin mi? Atletik misin tombik mi?

Şimdiye kadar saydıklarım henüz üzerinde karar verme seçeneğiniz olmadan size yapışan filtreleriniz. Sizi değerlendirirken bu filtrelerden geçirileceksiniz bi kere. Tabii daha bitmedi.

Yaşınız gelip okula gittiğinizde eklenmeye devam edecek filtreler. Özel okula mı gidiyorsun devlet okuluna mı? Tembel misin çalışkan mı? Ezberin iyi mi kötü mü? Hangi üniversiteyi kazandın? Sayısalcı mısın sözelci mi?

Geçmişteki tüm filtreleri yanınızda taşımakla beraber her geçen gün yeni filtreleriniz olur ve siz bu filtrelerle yaşarsınız tüm hayatınızı. Onlar olmadan sokağa adım bile atamaz, onlar zihninizde yokken tuvalete bile giremezsiniz.

Ürettiğiniz her fikrin içine çöreklenmişlerdir; inandığınız her değerin arkasında onlar vardır. Büyüklenmeleriniz de bu filtrelerden ötürüdür, küçük hissetmeleriniz de.

Kaçından kurtulabilirsiniz bu filtrelerin? Kurtulsanız hangi sınırlarına ulaşırsınız sonsuz dehlizlerin? Neleri başarabilirsiniz farkında mısınız? Silikon Vadisinde doğmuş olmakla Hakkari’de doğmuş olmak arasında hiç fark olmasa bir çocuk için, neler değişir bu hayatta düşünebiliyor musunuz? Tekrar başlasanız hayata hiç bir filtreye sahip olmadan yol alabilir misiniz peki? Mümkün değil.

Evet, mümkün değil filtresiz yaşamak ama bir çaresi var kurtulmanın. O da zaten kaçınılmazımız bizim! Canım ölüm…